Pošlete nám dotaz nebo poptávku

Více o tepelných čerpadlech

Mýty a fakta o tepelných čerpadlechNesprávný návrh, nebo chyba montáže tepelného čerpadla znamená zvýšené náklady na provoz, snížení komfortu bydlení kratší životnost, vyšší poruchovost – Vaší nespokojenost! Ale tepelné čerpadlo za to nemůže. Z podobných chyb se pak snadno tvoří fámy a mýty, které ostatní zbytečně odrazují od pořízení levného zdroje vytápění.

nabídka služeb zdarma Tepelné čerpadlo je drahé a nemá návratnost – to je dnes již opravdu veliký nesmysl! Návratnost čerpadel pro bytové domy začíná na 3 až 4 letech a není ani tak závislá na typu čerpadla, jako spíše na Vaší současné ceně tepla, ze které návratnost budeme počítat. Při vhodném technologickém použití může být návratnost i jeden rok! Například pro restaurace. Jste majitelem restaurace? Tak neváhejte a zavolejte nám. Jde o Vaše peníze!

Tepelné čerpadlo se za pár let rozbije a oprava bude strašně drahá – ne, to také neplatí! Životnost tepelných čerpadel je výrobci deklarována 15 až 20 let. Záruky se pohybují od zákonných 24 měsíců až do 10-ti let. Průměr u velmi spolehlivých a kvalitních čerpadel je 3-7 let záruky. Opravit se dá dnes téměř vše. Nejvíce zatěžovaným prvkem je kompresor, který se dá vyměnit jako jakýkoliv běžný náhradní díl. Ale s výměnou kompresoru se počítá až za 15 a více let provozu čerpadla! Díky obrovskému nárůstu výroby neustále klesá i cena náhradních dílů. S náklady na servis a údržbu a následnou obnovu systému je třeba vždy počítat, ale není třeba se zbytečně obávat servisních nákladů na sklonku životnosti.

Čerpadlo v zimě zamrzne – ano, to se opravdu může stát. Zejména pokud nebude správně instalováno a seřízeno. Proto svěřte vše nám, odborníkům.

Nevytopí dům – to je bohužel častá závada. Ale zároveň je to další syndrom neodbornosti a diletantství prováděcí firmy. S námi se vám to nestane!

Koupíme drahé tepelné čerpadlo, ale stejně bude topit hlavně přídavný zdroj – elektrokotel – Ne to není pravda, leda že by jste vybrali špatného dodavatele. S námi se Vám to nestane, umíme vše optimálně navrhnout. Máme v nabídce tepelná čerpadla, která v nízkoteplotních systémech umožňují až do -15°C venkovní teploty monovalentní provoz – tedy zcela bez potřeby přídavného elektrokotle. V takovém případě poběží elektrokotel jen v extrémních mrazech kolem -20°C a spíše slouží jako záloha. V případech, kdy systém vytápění není nízkoteplotní, lze vyřešit snadno zvyšování teploty topné vody elektrokotlem – to je druhý případ, kdy může elektrokotel běžet, ale zpravidla se jedná o zlomek celkového výkonu a jen při nízkých venkovních teplotách. Vše nutno posoudit s ohledem na topný faktor celého zdroje tepla, nikoliv samotného čerpadla. Více podrobností zde.

Tepelné čerpadlo je pro mě nepoužitelné, nemám podlahovku ale radiátory – NE, to není pravda, tedy ve většině případů. V zateplených bytových domech s předimenzovanými radiátory se lze snadno dostat na nízkoteplotní provoz soustavy, nebo se mu alespoň maximálně přiblížit. Je ovšem nutné soustavu seřídit, optimalizovat – provést tzv. „termohydraulické vyregulování“. Dokonce u některých nezateplených domů lze s jistotou říci, že tepelné čerpadlo má smysl - záleží na Vaší současné ceně za teplo. Kontaktujte nás, a zeptejte se.

Neohřeje teplou vodu – Nesmysl! Vždy záleží na správném návrhu. Teplou vodu ohřejeme velmi úsporně na 50°C téměř za všech okolností a budete-li chtít, tak i na 65°C.

Čerpadlo bude pořád startovat a prý se brzo zničí kompresor – ano, pokud bude čerpadlo často startovat, pak se kompresor opravdu zničí dříve než je jeho běžná životnost. Ale my víme jak to udělat, aby byla četnost startů co nejmenší a tím Vám prodloužíme životnost čerpadla klidně i o několik let.

Čerpadlo vzduch - voda bude hlučné – tak tady není jednoznačná odpověď, navíc se jedná o subjektivní vnímání. Každému vadí jiná míra "hluku". Hlučnost však nebývá problémem, pokud je čerpadlo vhodně zakomponované do stavby a jsou dodrženy montážní zásady. Proto vám vždy poradíme, kam čerpadlo instalovat s ohledem na eliminaci hlučnosti a provedeme další opatření k jejímu snížení. Ve většině případů netřeba se obávat hlučnosti – zejména při instalaci venkovních jednotek na střechu domu. Hlučnost je velmi relativní kritérium hodnocení čerpadel, instalační firmy zde často chybují a pro mýty je to pak doslova úrodnou půdou…

Čerpadlo země-voda strhne vodu ze studní – ano, stává se to naprosto pravidelně. Ale pokud je vše dobře provedeno, tak jenom v den vrtání! Po vyvrtání vrtů sousedi občas postrádají vodu ve svých studních, protože vrt propojí/zkratuje spodní vodu s vrchní, nebo jednotlivé prameny. Ale uvědomte si, že správně provedený vrt se zalévá bentonitem (specielní těsnící hmota), takže po jeho zalití dojde opět k ucpání těchto zkratů a vše se za den nebo dva vrátí do původního stavu. Takže další nesmyslný mýtus – který ovšem asi vznikl na základě faktických zkušeností se špatným dodavatelem, špatným montážním postupem, nebo nemístnou snahou o ušetření „za každou cenu“. Uvědomte si prosím, že dobře provedený vrt vám těžko dobře a bezpečně provede firma, která bude slibovat o třetinu levnější cenu než všichni ostatní! A navíc: máte vlastní pozemek na vrty? A pokud ano, tak kolik je v okolí Vašeho domu studní?

Levné čerpadlo z Číny jsou vyhozené peníze – to ponecháme bez komentáře, protože na trhu je spousta výrobků o kterých to platí – paradoxně však ani nemusí být z Číny. Faktem ale je, že dnes se v Číně vyrábí opravdu velké procento všech možných technologií. Takže zatracovat Čínu či kohokoliv se neodvážíme. Místo toho jsme si dali tu práci a našli jsme si ověřené partnery a dodavatele. A ano, některá čerpadla v našem sortimentu jsou Čínské provenience. Ale kvalita je lepší než dobrá, záruka je někdy i nadstandardní (5 let) a až uslyšíte tu cenu....

Vždy je lepší tepelné čerpadlo „značkové“ než levné z Číny – protože na Čínské nebude servis ani náhradní díly. No jak kdy a jak na které. Jak výše psáno, platí to podobně. Na světě je pouze několik málo výrobců kompresorů, výměníků, expanzních ventilů atd., a kupodivu většina z nich má výrobu v Číně. A za nás můžeme zodpovědně prohlásit, že i Čínská čerpadla servisujeme a servisní síť je podobně široká jako u značkových čerpadel za statisíce. Navíc spousta komponent je záměnných mezi typy nebo i různými výrobci.

U čerpadel země-voda se někdy „střihne“ vrt vlivem posunu geologických vrstev - Ano to se v praxi již párkrát stalo. Vtipné ovšem je, že neznáme nikoho, kdo by takový případ znal z vlastní praxe. A neznáme nikoho, kdo by někoho takového znal. Takže toto vypadá jako mýtus ve stylu zbytečného strašení. Faktem ale zůstává, že se to opravdu teoreticky stát může. Bohužel se s tím nedá nic dělat. Někdy jsme schopni na základě geologického průzkumu toto nebezpečí vyhodnotit a pak Vám doporučíme raději jiný typ čerpadla. Ale riziko tu je, i když statisticky podobné, jak že s vámi spadne letadlo, až poletíte na dovolenou. A to Vám také nikdo nezaručí že...

U plošného kolektoru zamrzne půda a neporoste tráva a kytky... - U špatně navrženého nebo provedeného kolektoru to opravdu vážně hrozí. Proto svěřte návrh i realizaci nám – a můžete si zatím připravit záhonky a vybírat květiny.

"Stejně tomu nevěřím, tepelné čerpadlo je drahý nesmysl a nemůže to fungovat." – přece nic nevyrobí teplou vodu ze vzduchu o teplotě -15°C. No v tom případě Vás můžeme vzít na některou naši instalaci – ale pozor, opatrně, ať se nespálíte o trubku. A když ani to nepomůže, pak u nás objednejte plynovou kotelnu. Sice budete platit více za energii, ale vaší nevěřicnosti bude učiněno za dost.

nabídka služeb zdarma

logo AllTech.sro
AllTech s.r.o., Krhanice 38, 257 42 Krhanice
pobočka Praha4: Na Hřebenech II 783/25, tel:241 400 978; 721 400 404; 606 626 176, e-mail: alltech@alltechsro.cz
Copyright © 2013 - 2020 všechna práva vyhrazena.