Pošlete nám dotaz nebo poptávku
Více o tepelných čerpadlech
Kombinace tepelných čerpadel s jiným zdrojem tepla
Tepelná čerpadla se montují v kombinaci s jiným zdrojem tepla z různých důvodů. Výběr zdroje tepla vychází z místních možností. Pokud je možností více, vždy je vhodné provést důkladný rozbor situace a porovnat budoucí provozní náklady. Předběžné doporučení v rámci technického řešení a cenové nabídky vám nabízíme zdarma.
Proč přídavný zdroj tepla?
-
Tepelné čerpadlo nezvládne samo o sobě dodat dostatečný výkon v mrazivých zimních dnech. Hovoříme o „bivalentním zdroji tepla“. Týká se to tepelných „běžných“ čerpadel, které ztrácí svůj výkon již při -2°C venkovní teploty. Pak současně s tepelným čerpadlem musí být v provozu nejčastěji elektrokotel. Týká se to ale také „TOP“ kvalitních čerpadel, kde je sice výkon dostatečný až do -15°C, ale kde je potřeba počítat i s možností větších mrazů (např. -25°C), kde i to nejlepší čerpadlo dokáže běžet pouze na 75% výkonu.
-
U domů, které nemohou být provozovány v nízkoteplotním režimu s teplotou topné vody max. 50-55°C, je nutné při nízkých venkovních teplotách zvýšit teplotu topné vody nad hodnotu, které je schopno poskytnout tepelné čerpadlo. Týká se to například některých nezateplených panelových domů s radiátory, jejichž topný systém vyžaduje při venkovních mrazech teplotu do radiátorů 70 nebo 80°C.
-
Investor vyžaduje tzv. 100% zálohu zdroje tepla, například pro případ poruchy tepelného čerpadla.
Jaké doplňkové zdroje tepla se používají?
Obecně lze jako bivalentní zdroj tepla použít jakýkoliv jiný běžný zdroj tepla. Vše je potřeba správně navrhnout a spočítat a vždy platí nutnost provedení termoregulace topné soustavy a případně jiné drobné úpravy.
-
Elektrokotle, nebo topné elektrické patrony zabudované do akumulačních či taktovacích zásobníků topné vody jsou nejčastějším řešením. Bývá to velmi výhodné, protože na elektrokotel se vztahuje výhodný tarif – stejný, jako na tepelné čerpadlo. Často je elektřina jedinou možností – když v místě není plyn nebo dálkové teplo.
-
Plynový kotel – zejména v domech, kde již nyní existuje plynová kotelna. Je však vhodné porovnat cenu spotřebovaného plynu s cenou elektřiny v případě dodatečného řešení s elektrokotlem
-
Výměníková stanice nebo přívod dálkového vytápění (CZT) z místní teplárny. Toto je případ většiny panelových a mnoha činžovních domů. Zde bývá velmi často cena tepla tak vysoká, že investice do tepelného čerpadla je jediným logickým a snadným řešením jak ušetřit peníze za topení a ohřev vody. Stávající dodavatelé tepla se často snaží všemožně zabránit přechodu na nový a podstatně levnější zdroj tepla a často k tomu používají argumentaci až demagogické. Dohoda je vždy věcí jednání, někdy obtížných a zdlouhavých. Velmi často je lepší a levnější zcela se odpojit od CZT a raději vše řešit vlastním elektrokotlem. Někdy se však povede kompromis, který umožní využití stávajícího přívodu CZT jako přídavného zdroje tepla. Hlavním zdrojem tepla by ale vždy mělo být tepelné čerpadlo, jeho návrh a regulace topné soustavy by tak měly být postavené.
-
Solární vytápění – kombinace se solárním přitápěním v bytové výstavbě je možná, ale je potřeba říci zcela na rovinu, že mnohem lépe vychází tepelné čerpadlo samotné. Solární zisky v zimě totiž nejsou příliš veliké a zpravidla pak stejně musí být použit ještě další zdroj tepla (trivalentní) – tedy opět elektrokotel apod. Kombinaci solárního přitápění s tepelným čerpadlem lze doporučit pouze v novostavbách s nízkoteplotním systémem vytápění – podlahovým topením. V případě staré zástavby volte raději tepelné čerpadlo samotné a doplňte jej podle jedné z předchozích variant.
-
Kotle na tuhá paliva a jiné zdroje tepla – pokud má váš dům jiný zdroj tepla, jistě je možné jej použít. Vždy však Vám provedeme srovnání s jinými možnostmi, pokud v dané lokalitě jsou.
AllTech s.r.o., Krhanice 38, 257 42 Krhanice
pobočka Praha4: Na Hřebenech II 783/25,
tel:241 400 978; 721 400 404; 606 626 176,
e-mail: alltech@alltechsro.cz