Pošlete nám dotaz nebo poptávku

Více o tepelných čerpadlech

Jak je to s návratností tepelného čerpadlaVýrazný vliv na rostoucí popularitu tepelných čerpadel mají především zvyšující se ceny energií. Tento trend bude bez ohledu na politické dění či změny v ekonomice nadále pokračovat. Uživatel tepelného čerpadla topí levněji: nemusí nakupovat až dvě třetiny energie určené na vytápění a ohřev teplé vody. Tuto energii lze jednoduše získat z okolí vytápěného objektu.

V rodinných domech se pohybuje návratnost tepelného čerpadla od cca 5-ti do 12-ti let. Těch 12 let je pro případy, kdy již není instalace tepelného čerpadla řešena z důvodu úspor, ale třeba z fandovství nebo z důvodu ekologického přístupu vlastníka domu apod. Naproti tomu těch 5 let může platit pro situaci, kdy se tepelným čerpadlem nahrazuje olejové topení, nebo elektrokotel ve starším, nezatepleném a větším rodinném domě.

U bytových a panelových domů je situace daleko výhodnější. Zde se pohybuje typická, tedy reálná návratnost tepelných čerpadel od 4 do 8-mi let, přičemž na skutečnou dobu návratnosti má vliv nejenom pořizovací hodnota investice, ale především cena za teplo, se kterou je nová cena za teplo srovnávána. Dokonce při astronomických cenách tepla v některých lokalitách České republiky není výjimkou ani návratnost kalkulovaná na 3 roky.
Při ceně tepla nad 450,- Kč/GJ, již má smysl nechat si zpracovat posouzení a kalkulaci. Tím spíše, když je zdarma.
Při ceně tepla 600,- Kč/GJ, bude T.Č. vaším favoritem, kdy již není moudré rozhodovat o tom jestli, ale spíše se zaobírat otázkou jak a kdy.
Při ceně tepla kolem 800,- Kč/GJ si po instalaci tepelného čerpadla za ušetřené peníze můžete vybírat pořádnou luxusní dovolenou.

Návratnost versus životnost
Životnost tepelných čerpadel se udává 15 – 20 let pro vzduch-voda a kolem 20 let pro země-voda. Nejvíce zatěžovaným prvkem je kompresor, který se dá vyměnit jako jakýkoliv běžný náhradní díl. Díky obrovskému nárůstu výroby klesá i cena náhradních dílů, takže není třeba se obávat astronomických servisních nákladů na sklonku životnosti. Po dobu provozu je potřeba uvažovat s běžnými náklady na servis a údržbu. Tyto náklady jsou přibližně stejně vysoké, nebo spíše nižší, než například u plynové kotelny (není třeba revize komínu, revize plynu….).

Uvažujete o vytápění tepelnými čerpadly v bytovém domě? Součástí našeho technického návrhu s rozpočtem zakázky může být také výpočet návratnosti a výsledného finančního zisku za dobu 15 let provozu.

Pošlete nám svojí poptávku.

logo AllTech.sro
AllTech s.r.o., Krhanice 38, 257 42 Krhanice
pobočka Praha4: Na Hřebenech II 783/25, tel:241 400 978; 721 400 404; 606 626 176, e-mail: alltech@alltechsro.cz
Copyright © 2013 - 2020 všechna práva vyhrazena.